Klempířské kce
\kompletní klempířské práce a konstrukce
Nezaměnitelným pomocníkem v odvádění dešťové vody mimo stavební objekt jsou klempířské konstrukce. Klempířské prvky mohou výrazně ovlivnit architektonický vzhled budovy, takže by se jejich výběru měla věnovat stejná pozornost, jako např. střešní krytině. Naše firma používá osvědčené materiály a techniky, které dovolují vyniknout dokonale zvládnutému detailu. Na moderních stavbách se však nebráníme moderním technologiím či cenově úsporným variantám. Technologie zpracování plechů vyžaduje odborné znalosti a značnou zručnost. Tyto práce provádí klempíř. Na historických objektech se dále užívá umělecko-řemeslná klempířská práce, která vyžaduje různé techniky provádění, např. sekání plechu, rýhování a tepání. Takto se vyrábějí ozdobné prvky na střechách (na věžích bývaly ozdobné korouhvičky, ozdobné žlabové masky, ozdobné chrliče podoby draků, hadů a mýtických bytostí). Pro ozdobné klempířské prvky se používají plechy měděné, mosazné a zinkové.
Provádíme:
Klempířské prvky a plechové krytiny používáme nejčastěji z těchto materiálů a firemních značek:
- Pozinkovaný plech – jedná se o standardní materiál, tento plech se musí natírat a to nejlépe v intervalu 3-5 let. Hodí se na rekonstrukce a běžné rodinné domy. Pozinkování je klasická povrchová úprava.
- Titanzinkový plech – jde o šedý plech vysoké kvality který je bezúdržbový a hodí se například k rodinným domkům s tmavou střešní krytinou apod.
- Měděný plech – jedná se o plech nejvyšší kvality ale i ceny, hodí se pro vyšší standard rodinných domů, pro složité a velice namáhané střechy, ideální je k červené nebo červenohnědé tašce
- Hliníkové plechy - jsou plechy přírodní a barvené
- Plastové - používané na okapové systémy(např. Bramac - Stabicor P)
- Systémy výrobců Lindab, SATJAM, RUUKKI, Systémové doplňky výrobců střešních krytin
Materiály pro klempířské konstrukce musí splňovat stanovené požadavky na pevnost, tvárnost, tvrdost, odolnost proti vodě a agresivním vlivům počasí. Pro klempířské prvky jsou vhodné plechy, které nepodléhají korozi nebo jsou proti ní ochráněny.
Názvosloví:
- Žlaby slouží k odvodu vody z roviny střechy u okapu, rozeznáváme žlaby podokapní, nástřešní, mezistřešní, zaatikové, lůžkové. Tvary žlabů jsou půlkulaté a hranaté. Půlkruhový podokapní žlab se osazuje tak aby do něj voda stékala i při malých srážkách. Přívalové deště nebo sníh při tání nejsou žlabem zachytávány, docházelo by k jeho poškození. Pokud je pod okapem chodník, je vhodnější použít nástřešní žlaby. Nástřešní žlab je nutné podbednit.
- Háky slouží k upevnění žlabů ke střeše.
- Svody odvádějí vodu v místě kotlíků svisle k zemi, kde vytéká pomocí výtokových kolen, nebo jsou svody napojeny do kanalizace. Svody jsou do fasády upevněny pomocí objímek (zděří).
- Okapnice (okapní plech) je oplechování hrany okapu
- Úžlabí vzniká v průniku dvou střešních rovin a odvádí vodu, která do něj z těchto rovin stéká.
- Lem zdi je oplechování spoje roviny střechy se zdivem – např. u vikýře, nadezdívky, požární zdi apod.
- Závětrná lišta (lem štítu) – používají se u střech, které nejsou ukončeny nadezdívkou nebo krajovou taškou
- Lemování komínů – jedná se o oplechování zdiva komínu procházejícího střešní rovinou